In een miniatuuruitvoering staat de IJsselkogge al op de Koggewerf
In een miniatuuruitvoering staat de IJsselkogge al op de Koggewerf (foto: Maarten van Gemert)

Provincie geeft extra steun voor IJsselkogge en hoop voor Bovenkerk

Algemeen

(door Maarten van Gemert) 
ZWOLLE – De fracties van Provinciale Staten van Overijssel zijn overeengekomen om achttien lokale doelen in de provincie te steunen met een financiële injectie. In Kampen krijgt het IJsselkogge Paviljoen op de Koggewerf een financiële injectie van €400.000. Een ophoging van de subsidieregeling voor Rijksmonumenten biedt kansen voor de Bovenkerk. In Kampen reageren gemeente en politieke partijen verheugd.

Buiten de begroting om, uit de vrije ruimte in de algemene reserves die ongeveer 23 miljoen Euro bedragen, is het Provinciale Staten als ’volksvertegenwoordiging’ gelukt om 7,1 miljoen Euro vrij te maken voor steun aan doelen die de politieke partijen in Overijssel belangrijk vinden. Statenlid Laura Mak had in oktober in een vlog de komst van dit initiatief al aangekondigd. Gedeputeerde Staten neemt nu als ’dagelijks bestuur’ de uitvoering van de motie ter hand.

Brede blik
Het is een breed gedragen besluit waarin met brede blik is gekeken naar sociale en culturele instellingen in de provincie die aanspraak kunnen kans op extra steun. PS steunen met deze eenmalige financiële injectie evenementen en monumenten die zij voor Overijssel belangrijk vinden. Ter bevordering van de democratie worden regionale kranten voor iedereen beschikbaar. Buurthuizen krijgen de mogelijkheid om op kosten van de provincie een abonnement daarop te nemen voor twee jaar.
Verder maken PS onder meer geld vrij voor onderzoek naar nieuwe energie, steun voor gescheperde schaapskuddes (met herder en hond) en het behoud van het Nedersaksisch als immaterieel erfgoed. Als ”ons gezamenlijk erfgoed” krijgen molens een steun in de rug. Onder het kopje ”Kamperkogge” wordt een financiële injectie gegeven aan het onderkomen van de IJsselkogge.

Historische waarde
De IJsselkogge is onderdeel van het erfgoed van Overijssel en van grote historische waarde, aldus PS. De bedoeling is het straks geconserveerde scheepswrak voor tentoonstelling onder te brengen in een paviljoen met museum. In 2027 of 2028 moet dit open gaan op de Koggewerf. De totale kosten worden geraamd op € 5,5 miljoen, waarvan € 3,2 miljoen nog moet worden gedekt.
PS stellen voor dit initiatief eenmalig €400.000 beschikbaar en willen de voortgang in de gaten houden. Ze stellen als voorwaarde dat de initiatiefnemers, middels een sluitende exploitatiebegroting van paviljoen annex museum, vooraf laten zien dat ook de exploitatiefase is gedekt. Dit laten PS ter beoordeling aan GS die gevraagd worden om PS te informeren over de wijze van uitvoering.
In de vlog Praten met de Staten  licht Laura Mak de motie toe. Mak (derde van links op onderstaande foto) is fractievoorzitster van de CDA-Statenfractie. De politica uit Hellendoorn volgde de in mei plotseling overleden Rick Brink (tweede van links) op.


De fractie van het CDA in de Provinciale Staten van Overijssel  (bron: CDA Overijssel)

Verheugde reacties
Gemeente Kampen is opgetogen over het provinciale geld voor de IJsselkogge. Bas Wonink zegt als wethouder voor Vrijetijdseconomie: „Dit extra geld maakt echt het verschil om straks het Hanzeverhaal van Kampen en de regio te kunnen vertellen. Het is een substantiële en broodnodige extra investering voor het IJsselkogge Paviljoen.” Hij is ”ontzettend blij” dat de provincie de grote waarde van de IJsselkogge erkent en wil investeren in het tastbaar maken van de Kamper Hanzegeschiedenis.”
Ook Erfgoedwethouder Richard Boddeus is verheugd over de extra investeringen van de provincie Overijssel en zegt: „Met het verhogen van de provinciale subsidieregeling voor Rijksmonumenten in 2025 kan de restauratie van de Bovenkerk weer een stap verder komen. Het is nu mogelijk om opnieuw subsidie aan te vragen waardoor volledige restauratie van de gewelven in zicht komt.”

Warm hart
De Kamper gemeenteraadsfracties van D66 en het CDA reageren eveneens verheugd. Zij hebben nauw samengewerkt in de zoektocht naar een geschikte locatie voor de IJsselkogge. Met de kleinst mogelijke meerderheid besloot de raad in juli de Koggewerf aan te wijzen voor de IJsselkogge die ruim de meesten graag terug zien keren. De gemeenteraadsfracties van CDA en D66 hadden zich sterk gemaakt voor deze locatie en vierden dit besluit de volgende dag met Koggetaart op de Koggewerf. Commissielid Edward Boon (D66) roept andere sponsoren op om het goede voorbeeld van de provincie te volgen. Raadslid Jacolien van de Wetering (CDA) laat weten de Bovenkerk ”als beeldbepalend monument een warm hart toe te dragen”. Met de terugkeer van ”dit geschiedenisstuk van ongekende omvang”, doelend op de IJsselkogge, wordt volgens Van de Wetering ”het historische karakter van de binnenstad verder versterkt.” Met dank aan Provinciale Staten van Overijssel. Alle beetjes helpen.


Raadsleden Van de Wetering en Boon sneden in juli onder grote belangstelling de Koggetaart aan in de Taveerne op de Koggewerf (foto: Maarten van Gemert)


Overzicht verdeling

1.

De krant in elk dorpshuis (”Nieuws is niet gratis maar moet wel voor iedereen toegankelijk zijn” – duur: twee jaar)

€175.000

2.

Iedereen doet mee (uitvoering van de visie op inclusie en diversiteit binnen en buiten het provinciehuis – duur: twee jaar à €175.000)

€350.000

3.

Versterken Groene BOA’s (de BOA-capaciteit in het buitengebied staat erg onder druk - duur: twee jaar à €600.000)

€1.200.000

4.

Steun in rug voor molens (steun en behoud van een molenconsulent voor de vrijwilligers van de 67 molens in Overijssel - duur: maximaal vier jaar à €25.000)

€100.000

5.

Nedersaksisch (inzet van een strektaalconsulent die het Twents beheerst voor maximaal 3 jaar à €66.666)

€200.000

6.

Kleine theaters (incidentele versterking van kleine theaters, bijvoorbeeld via OKTO < https://kleinetheatersoverijssel.nl/ >)

€150.000

7.

Regeling rijksmonumenten (verhoging voor het jaar 2025 van de bestaande regeling voor bijvoorbeeld de Bovenkerk)

€300.000

8.

Aanvullende financiering Tetem < https://tetem.nl/in-het-kort/ > (incidentele aanvulling vanwege subsidietekort)

€150.000

9.

IJsselkogge (incidentele bijdrage voor paviljoen met museum)

€400.000

10.

Cultuurhistorische ensembles (uitvoering betreffende motie gedurende beleidsperiode van vier jaar)

€500.000

11.

Abdij Sion (benodigde bijdrage voor verkrijging Rijkssubsidie)

€900.000

12.

Evenementen (€500k), musea (€75k), makers (€20k) (opvang naweeën corona, gestegen kosten, landelijke bezuinigingen)

€595.000

13.

Kernenergie en kennisinfrastructuur (veld- en verdiepend onderzoek naar nucleaire toepassingen)

€450.000

14

Lusten en lasten windenergie (uitvoering motie lasten-lusten))

€900.000

15.

Tegenonderzoek (onderzoeksvragen bij drie deskundige instanties over natuur, landbouw en klimaat)

€150.000

16.

Vrijwillige kavelruil (voortzetting ondersteuning vrijwillige kavelruil bij gemeente Hof van Twente e.a.)

€180.000

17.

Dierenasielen en -ambulances met zorg voor wilde dieren (t.b.v. middelen voor investeringen voor vernieuwen van hokken en/of apparatuur)

€100.000

18.

Gescheperde schaapskuddes (onderzoek naar langjarige beheersovereenkomsten voor behoud schaapskuddes)

€300.000