
Verkiezingsuitingen die Stadsbrug ”ontsieren” niet aan banden gelegd
(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – Met de verkiezingen in aantocht, schieten banners en ander attentiemateriaal als paddenstoelen uit de grond. Ook aan beide zijden van de Stadsbrug aan beide kanten hangt de reling vol met spandoeken. GBK wilde daar paal en perk aan stellen maar kreeg de raad niet mee. Middels ’nadere regels’ in de APV staat het gemeentebestuur oogluikend de banners toe.
Als ”belangrijk visitekaartje van de stad Kampen”, volgens GBK, wordt de openbare ruimte rondom de Stadsbrug ”negatief beïnvloed” door de verkiezingsuitingen. De oproep tot een verbod werd alleen door de VVD gesteund waarmee de motie met 5 tegen 25 stemmen werd verworpen. GBK heeft een ander initiatief opgezet om banners in het straatbeeld te brengen. Op de banners nemen de politieke partijen doorgaans kort stelling. Uitgebreid profileren de partijen zich in de verkiezingsbijlage bij deze krant.
Herhaling
Iedere verkiezingsperiode ontstaat opnieuw discussie over campagne-uitingen op en rond de Stadsbrug. Tevens lijkt het een traditie dat spandoeken (tijdelijk) meegenomen worden als een studentengrap in de stad die geen studenten meer kent. Het grote aantal grote spandoeken ”tast de uitstraling van een beeldbepalende plek als de Stadsbrug aan” volgens Gemeente Belang Kampen (GBK), één van de lokale partijen in de Kamper gemeenteraad. Zij stelt dat ”het ontbreken van duidelijke en aantrekkelijke alternatieven leidt tot telkens dezelfde problemen” en dat ”er herhaaldelijk sprake is van verwijdering, beschadiging, irritatie en onnodig gedoe tussen partijen.” Dit patroon herhaalt zich bij verkiezingen en zou structureel van aard zijn.
Banneractie
GBK heeft een actie opgezet om banners meer over de gemeente te verspreiden dan alleen aan de Stadsbrug, haar eigen banners wel te verstaan. Inwoners van Kampen en haar kernen zijn opgeroepen om een banner van de partij op of bij hun woning op te hangen. Of op een andere locatie met een ”hoge zichtbaarheid”. De actie slaat aan en verspreid door de gemeente verschijnt de banner op grasvelden, bij huizen en aan flatbalustrades. Lijsttrekster Elina Schmidt-Blokzijl is opgetogen over de respons en het succes.
Verrommeling
De GBK-aanvoerster licht desgevraagd het partijstandpunt toe: „Wat ons betreft is de situatie bij de Stadsbrug rommelig en potentieel onveilig wanneer banners losraken. (….) Wij vinden dat je duidelijke afspraken moet maken over wat waar mag zodat het aanzicht van onze stad verzorgd en ordelijk blijft.” Met het afwijzen van de motie blijft de vraag aan het college open staan.
Volgens de ’nadere regels' in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) zijn ”spandoeken, vlaggen en vaandels uitsluitend toegestaan voor niet-commerciële activiteiten en op vastgestelde locaties” waarna de Stadsbrug wordt genoemd maar ook bijvoorbeeld Vispoort, Oudestraat en Markeresplein. Over particulier terrein wordt niet gesproken. Verrommeling door in het oog springende uitingen van politieke of niet-commerciële partijen is dus veel breder mogelijk. En zo geschiede.