
Vijf vragen aan: De Kamper student die meebouwt aan een wereldprimeur op waterstof
KAMPEN - Een raceboot op vloeibare waterstof die dankzij draagvleugels boven het water zweeft: het klinkt als iets uit een futuristische film, maar voor Kampenaar Jiswi Wensink is het dagelijkse praktijk.
De student Maritieme Techniek aan de TU Delft werkt als Chief Engineer mee aan een wereldprimeur van het TU Delft Hydro Motion Team. Het studententeam wil deze zomer tijdens de Monaco Energy Boat Challenge als eerste team ter wereld gaan racen met een boot op vloeibare waterstof. Daarom deze week in de rubriek 5 vragen aan: Jiswi Wensink.
Na het behalen van zijn atheneumdiploma natuur en techniek aan het Almere College in Kampen begon Jiswi aan de studie Maritieme Techniek aan de TU Delft. Inmiddels maakt hij deel uit van het Hydro Motion Team, een studententeam van 26 studenten uit verschillende disciplines. Het team behoort tot de zogeheten Dream Teams van de TU Delft, waarbij studenten jaarlijks werken aan innovatieve en duurzame oplossingen voor maatschappelijke vraagstukken.
Waar het team vroeger experimenteerde met boten op zonne-energie, ligt de focus sinds 2021 volledig op waterstof. Dit jaar willen de studenten een wereldprimeur neerzetten tijdens de Monaco Energy Boat Challenge van 8 tot en met 11 juli. Daar nemen universiteiten uit de hele wereld het tegen elkaar op met uitstootvrije boten die varen op bijvoorbeeld zonne-energie, methanol of waterstof.
De ambitie van het Delftse team springt daarbij direct in het oog. “Wij willen de eerste raceboot zijn die vaart op vloeibare waterstof”, luidt het doel.
Waterstof geldt voor veel experts als een mogelijke duurzame brandstof van de toekomst. Bij gebruik komt geen CO2 of fijnstof vrij, alleen water. Wel kost het produceren van waterstof nog veel energie, omdat water via elektrolyse moet worden gesplitst in waterstof en zuurstof. Wanneer die elektriciteit afkomstig is van duurzame bronnen, kan het proces volledig uitstootvrij zijn.
Bijzonder aan het project van het Hydro Motion Team is dat het waterstofgas vloeibaar wordt gemaakt door het af te koelen tot -253 graden Celsius. Daardoor neemt de energiedichtheid flink toe en kan de tank veel kleiner blijven dan bij gasvormige waterstof.
Alsof dat nog niet futuristisch genoeg klinkt, zweeft de boot straks ook over het water dankzij speciale draagvleugels onder de romp. Deze hydrofoils tillen de boot tijdens het varen uit het water, waardoor de weerstand drastisch afneemt. Dat maakt de boot sneller, efficiënter en zuiniger.
Binnenkort wordt het innovatieve ontwerp voor het eerst aan het publiek gepresenteerd tijdens de zogeheten Boat Reveal op 22 mei bij het Muziekgebouw aan ’t IJ in Amsterdam. Gratis tickets zijn via eventbrite.nl te verkrijgen. Zie ook de link op onze website.
Veel kinderen dromen van snelle auto’s of vliegtuigen. Was jij vroeger al bezig met techniek en schepen?
“Van jongs af aan was ik al geïnteresseerd in techniek. Ik vond het geweldig om dingen te bouwen en iets tastbaars te maken waarvan je kunt zeggen: dat heb ik gemaakt. Daarnaast ben ik al op jonge leeftijd gaan werken bij het bedrijf van mijn oom, Bob Sloepen, waar ik de kneepjes van het vak en de kunst van het boten bouwen heb gezien. Echt vakmanschap!”
Je groeide op in Kampen, een stad die van oudsher verbonden is met water en scheepvaart. Heeft die omgeving onbewust meegeholpen aan je keuze voor maritieme techniek?
“Opgegroeid in de binnenstad was ik altijd dicht bij de IJssel, waar vissen, barbecueën en varen je vanzelf dicht bij het water en de scheepvaart brengen. Dat zal onbewust vast hebben meegeholpen.”
Hoeveel uren per week zit er momenteel in dit project en blijft er dan nog tijd over voor een normaal studentenleven en andere hobby’s?
“We begonnen met werkweken van 40 uur, maar nu de boot echt tot leven is gekomen en de testen zijn begonnen, zitten we toch al snel op meer dan 50 uur per week. Je merkt dat je minder mensen gaat zien, maar er blijft altijd wel ruimte voor het studentenleven en leuke dingen.”
De raceboot vaart straks op vloeibare waterstof van -253 graden Celsius. Wat is technisch gezien de grootste uitdaging?
“De grootste uitdaging is het logistieke deel van de vloeibare waterstof. Het is erg nieuw voor de industrie en er zijn maar drie bedrijven in Europa die het produceren. Hoewel ons team al heeft bewezen dat we met deze extreme eigenschappen in onze boot kunnen werken, is het verkrijgen van voldoende vloeibare waterstof voor uitgebreide tests het moeilijkst.”
Wat is het spannendste moment geweest tijdens de ontwikkeling van de boot tot nu toe?
“Het spannendste moment is zonder twijfel de fase waarin we nu zitten: het integreren en testen van alle systemen. In de praktijk begin je tegen sommige dingen aan te lopen die er op papier anders uitzagen. Gelukkig hebben we een team van 26 enthousiaste studenten dat elke uitdaging samen oppakt en uiteindelijk steeds weer tot een oplossing komt.
Ook kijk ik heel erg uit naar Monaco: racen tegen 29 verschillende universiteiten om onze boot en het team op de proef te stellen in verschillende races, zoals snelheid, manoeuvreerbaarheid en uithoudingsvermogen. Daarbij komen veel vrienden en familie kijken om ons aan te moedigen. Spannender dan dat wordt het niet.”
