Bedrijfswagen gemeente Kampen
Bedrijfswagen gemeente Kampen (foto: Maarten van Gemert)

Wonen in Kampen wordt fors duurder

· leestijd 1 minuut Algemeen

(door Maarten van Gemert)  
KAMPEN – De gemeenteraad buigt zich deze week over de programmabegroting. Keuzes die het college van B&W daarin maakt, worden voorgelegd aan de gemeenteraad. Kampen wordt nadrukkelijk gepresenteerd als groeigemeente met bijbehorende ambities. Voorstellen tot verhoging van enkele belastingen zullen de woonkosten voor de inwoners fors doen stijgen.

In de Programmabegroting 2025-2028 geeft het college haar belangrijkste voornemens aan om haar doelen te bereiken en de daaraan verbonden kosten. Richtinggevend kader vormt de Perspectiefnota 2025-2028 en een eerdere opiniërende bespreking met de raad. Enkele in het oog springende voorstellen betreffen een kunstgrasveld in ’s-Heerenbroek ten koste van Zalk en de forse stijging van afvalstoffen-, riool- en waterzorgheffing. De redactie heeft vragen bij de gemeente open staan maar uit de stukken is al het een en ander op te maken.

Robuust
Ingevolge de Gemeentewet is het college verplicht om de raad jaarlijks een ontwerpbegroting voor te leggen. Wanneer die is vastgesteld, wordt die vòòr 15 november naar het provinciebestuur gestuurd. Daarom buigt de raad er zich deze week over. Donderdagavond tijdens de maandelijkse gemeenteraadsvergadering en woensdagavond tijdens een (openbare) informatieavond voor raadsleden.
De begroting is sluitend en het college noemt het vertrekpunt van de financiële positie van gemeente Kampen ”robuust”. Niettemin ziet zij donkere wolken aan de horizon. Net als andere gemeenten komt er vanaf 2026 flink minder geld van het Rijk. De begroting van 2025 sluit weliswaar positief maar daarna is het structureel saldo negatief. Dat is één van de redenen dat het college voorstelt een trendbreuk te maken in de lasten voor haar inwoners.

Heffingen
Waar de gemeente in eerdere jaren met trots de stijging van belastingtarieven beperkt wist te houden, daar wordt die lijn nu verlaten. De kosten voor gemeentelijke zorgtaken voor water, afval en riolering waren nimmer dekkend maar het gemeentebestuur legde dit bij uit de algemene middelen of reserves. Ook dit jaar meldde de gemeente eerder goed bij kas te zitten. Desondanks wil ze de tarieven naar een niveau brengen dat elders gebruikelijk is. Voor de afvalstoffenheffing en de riool- en waterzorgheffing is dat een verdubbeling. Om dit effect voor huishoudens enigszins te dempen, wordt de stijging over twee jaar verdeeld.
Het college merkt op dat ze hiermee nog net onder het landelijk en provinciaal gemiddelde blijft. Bovendien zullen huishoudens met een laag inkomen hiervan weinig merken. Kwijtschelding geldt echter niet voor het eigenaarsdeel van de OZB en wordt niet toegekend bij een virtueel vermogen door overwaarde in geval van een koopwoning.

Conclusie
Kampen bruist van de plannen. Ze gaat voor ”een gezonde financiële huishouding, ook op langere termijn”. Op kortere termijn zullen de inwoners van Kampen dat merken.



Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.