Mister M: Keuze uit kiezen (plusversie)
· leestijd 3 minuten AlgemeenDe komende tijd krijgen we het weer voor de kiezen. Nee, officieel krijgen we het weer voor hèt kiezen. Provincie en waterschap gaan met ons het spel spelen dat democratie heet. In de eerste ronde nog open maar in de volgende rondes met gesloten kaarten. De keuze voor dominees en burgemeesters speelt zich vaak nog minder inzichtelijk af. Onze Bort mist het verkiezingscircus.
Voor de gewone man in de straat (of vrouw, om politiek correct te blijven) zijn de verkiezingen voor provincie en waterschap een ver-van-mijn-bedshow. En hoe harder bekende politici roepen dat genoemde verkiezingen belangrijk zijn, hoe wantrouwiger hij (of zij) wordt. Bekende politici zijn vaak van de Tweede Kamer en die gingen na de stembusgang van de burger immers ook hun eigen gang. Bij het waterschap en de provincie is dat niet anders. Sterker nog, daar weet je van tevoren al niet waarop je moet stemmen om jouw gewenste indicatie van het resultaat te laten weten. Het waterschap is het hoogte-(of diepte-)punt van een democratische farce. Wie controleert haar eigenlijk of staat daar eigenlijk boven? Ze hebben volledig hun eigen koninkrijkje. Natuurlijk voeren ze belangrijke taken uit maar mogen ze daarom doen wat ze willen? Bestuurders exorbitant betalen en een eigen kwijtscheldingsbeleid hanteren? Mensen die nog net mee kunnen komen als brave burger worden kwijtscheldingsverzoeken voor de belastingen veelal afgewezen door het eigenhandig geconstrueerd en gewiekst web van regels.
Bij de coalitievorming na verkiezingen is één van de leidende factoren het getal. Daarmee heeft onze gemeentepolitiek flink haar neus gestoten. Na de vorige gemeenteraadsverkiezingen kon ons politieke front niet om de, in getal, grote winst van de SP heen. Met alle respect voor de opgestapte wethouder Gerlofsma, die door zijn Socialistische Partij in de steek werd gelaten, is er nu noodgedwongen toch voor kwaliteit gekozen. De SGP treedt toe tot de coalitie. Zij was een kleine winnaar bij de vorige verkiezingen en verder verloren de meeste partijen terwijl CU en CDA stuivertje (zeteltje) wisselden. Aanstaand wethouder Spaan maakt meteen duidelijk waar hij voor staat. Hij treedt in functie per 1 maart maar zal zijn nieuwe ambt oppakken op 2 maart want 1 maart is een dag des Heren. Onze stadsgenoten met een aversie tegen het Christelijke karakter van Kampen, maar die hier toch willen of moeten blijven wonen, krijgen het nog zwaar te verduren. Daarvoor bieden de social media echter uitkomst. Die kunnen heel veel gal verwerken.
Zoals coalities achter gesloten deuren worden gesmeed, zo speelt de uitverkiezing van een dominee of burgemeester zich ook vaak achter de schermen af. Onze Bort zou zich ongetwijfeld graag in een openbare verkiezingscampagne storten. Zijn toegankelijke persoonlijkheid en brede lach zouden belangrijke troeven zijn. Hij kan echter niet meer doen dan laten weten beschikbaar te zijn voor een nieuwe periode. In zijn huidige of een andere gemeente. Vervolgens ligt feitelijk zijn lot in handen van de gemeenteraad. Op vergelijkbare wijze kunnen dominees tegen het einde van hun ambtsperiode aangeven beschikbaar te zijn voor hun eigen of een andere?. gemeente! Hun lot ligt vervolgens in feite in de handen van een beroepingscommissie. Daarbij komen op het einde vaak nog wel de gemeenteleden aan het woord. Een mooi voorbeeld zoals burgers ook nog een laatste woord zouden moeten krijgen over een nieuwe burgervader (of ?moeder, om politiek correct te blijven). Dit zou aansluiten op de trend van participerend burgerschap die in Kampen ingezet lijkt te zijn. De burger wordt al gevraagd mee te denken over het Bolwerk, het Stadspark en de oude HBS. Daarmee wordt de democratie weer een beetje echt gestalte gegeven.
Een andere overeenkomst tussen dominees en burgemeesters is het feit dat zij beide vaak een nomadenbestaan leiden. Voor zowel onze burgemeester Koelewijn als onze Brunneper dominee Van der Veer is het einde daarvan in zicht. Laatstgenoemde helaas buiten ons zicht. Eelco van der Veer keert terug naar zijn geboortegrond. Hij heeft een beroep in Friesland aanvaard en neemt deze maand afscheid van de Westerkerk. Als hij minimaal net zo lang in Ferwert (burgerlijke gemeente Ferwerderadeel) aanblijft als hij in Brunnepe (burgerlijke gemeente Kampen) heeft gestaan, loopt hij in Ferwert straks tegen zijn pensioen aan. Hoewel die leeftijd tegen die tijd weer flink opgeschroefd kan zijn. Onze Bort maakt goede kans nog een periode in Kampen te mogen (aan)blijven als burgervader en zou daarna als ambteloos burger hier zijn pensioen kunnen gaan vieren.
Een laatste overeenkomst tussen beide ambten is het feit dat pensioen niet onverbiddelijk tot bankhangen verplicht. Dominee Eelco van der Veer mag blijven preken en burgervader Bort Koelewijn mag ambassadeur van Kampen blijven spelen, zij het officieus en niet officieel. Waar voor dominees en burgermeesters geldt ?het is kiezen of gekozen worden?, geldt voor de burger ?het is kiezen of delen?. Keuze om te kiezen is er maar bij het kiezen is de keuze vervolgens beperkt en weinig invloedrijk. Natuurlijk is ons democratisch stelsel beter dan menig ander regime maar laten we niet overdrijven. Heilig is alleen de naam van onze God, onze democratie is dat verre van.
Mister M
Contact: Krabbels@MrM.nl
Of (archief in eigen beheer):
http://www.Facebook.com/gekrabbel























