Afbeelding
Foto: Aangeleverd

Koggereis Visby: De lange weg naar Kampen

· leestijd 1 minuut Algemeen

Geen dag, wind en tij zijn hetzelfde

Op 10 mei 2025 vertrok de Kamper Kogge vanuit Kampen voor een historische zeilreis naar Visby op het Zweedse eiland Gotland. Tijdens deze ruim zes weken durende tocht worden diverse havens aangedaan, waaronder Kiel en Karlskrona. De kogge bracht symbolisch gevulde ‘Hanzekisten’ mee met streekproducten uit Nederlandse Hanzesteden, als eerbetoon aan de oude handelsroutes. In De Brug doen de deelnemers wekelijks verslag van de reis.Koggereis Visby: 6 juli Update Visby expeditie Kamper Kogge

De kogge lag acht dagen op Helgoland. Zes van die dagen bestonden uit het wachten op de koelwaterpomp. Daardoor moesten twee bemanningsleden afhaken wegens werk en een medische afspraak. Met acht mensen doorvaren vond de schipper te mager, dus ging een oproep uit onder de vrijwilligers. Dat lukte. Het walteam bracht drie ‘versen’ naar Cuxhaven en vandaar staken zij met de snelferry over.

Op de kogge ging het wachten verder, maar toen de onderweg zijnde pomp onvindbaar leek, werd bij het onderhoudsbedrijf nog een pomp besteld. Die moest in Nijmegen worden opgehaald en de dag erop leverde een vrijwilligster die hoogstpersoonlijk af op de kogge. Zij werd als een heldin binnengehaald en twee uur later draaide alles weer. Er werden nog brandstof en water gebunkerd en vrijdagmorgen om vier uur werd de thuisreis hervat. Het doel was Borkum, want er werd opnieuw stevige wind voorspeld uit de verkeerde richting. We kwamen echter niet westelijker dan Norderney doordat de wind aantrok en het tij ook niet meewerkte.

Zodoende lagen we zaterdag weer verwaaid. Op zich geen straf, maar ja, thuis lonkt toch ook wel. Het eiland werd verkend en er kon worden gedoucht. Ook fijn. Zondag nam de wind tijdelijk af en daar maakten we gebruik van door op Lauwersoog te koersen. Er moesten weer bemanningsleden naar huis en maandag zou de wind aantrekken. Maar eenmaal op zee boven de Duitse wadden wordt na rijp beraad besloten ‘s nachts toch door te varen naar Harlingen. Daar hopen we maandag binnen te lopen. Kampen komt steeds dichterbij, maar zoals een schipper op de kogge al eens zei: ‘Al ziet men kerk en toren staan, dan is de reis nog niet gedaan’.

De Kogge op het Duitse waddeneiland Norderney.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.