
De IJssel Anders zoekt deelnemers uit de IJsselvallei
· leestijd 1 minuut AlgemeenREGIO - De IJssel Anders organiseert wandelingen, maakt theater en verzamelt verhalen. Ook besteedt het project aandacht aan de streek, de IJsselvallei als geheel en alles wat er gaande is. Want door alle beleid zijn veel boeren op zoek naar een nieuwe invulling van hun bedrijf en toekomst en weten ook burgers vaak niet meer waar ze aan toe zijn. De IJssel Anders wil daarover meedenken onder andere door boer en burger dichter bij elkaar te brengen. Zó dicht dat ze samen werken in bedrijf- en landschapsontwikkeling. In het project dat IJssel Anders nu opstart bevragen burgers en boeren elkaar over wat ze voor elkaar kunnen betekenen. Dat kan voor de één ruimte zijn, een wandelpad, een volkstuin, een wandelpad en voor de ander meewerken of meefinancieren.
Boeren bezitten en beheren ruim 60% van alle grond in Nederland, een enorm vermogen. Maar tegelijkertijd zijn ze heel erg afhankelijk van banken, van de overheid en vaak ook van toeleveranciers en afnemers. De ruimte om zelf beslissingen te nemen en zelf de koers van het bedrijf te bepalen wordt steeds kleiner. Banken geven alleen krediet als de boer voldoet aan hun eisen; wetgeving en subsidiebeleid geven van de andere kant een kleine ruimte aan waarin de boer ‘mag’ functioneren. Meer vrijheid om eigen beslissingen te kunnen nemen, die wens staat bovenaan menig boeren wenslijstje.
Burgers, op hun beurt, zien heel veel grond, waar ze misschien best wel wat op zouden willen doen. Hetzij meewerken met de boer, of iets voor zichzelf zoals bijvoorbeeld een moestuin of wandelen, genieten van het uitzicht, planten of dieren. Sommigen zouden misschien ook wel financieel willen ondersteunen in ruil voor, etc. Kunnen we die wensen van de burger en de boer bij elkaar te brengen? Hoe zouden burgers de speelruimte van boeren kunnen vergroten en zelf ook eigen wensen ingevuld kunnen krijgen? Wat hebben burgers én boeren daarvoor over? Daarover wil de organisatie met elkaar in gesprek gaan.
Streekgesprek op vrijdag 31 januari
Op 31 januari wordt er een streekgesprek gehouden waar boeren en burgers over deze vraag met elkaar praten. Hoe zou een bedrijf er bijvoorbeeld uit kunnen zien als er een grotere burgerparticipatie in plaatsvindt? Welke mogelijkheden zijn er voor burgers om deel te nemen aan de bedrijfsvoering? Aan welke landschapsvormen kan men denken in dit soort vormen van samenwerking? Kan ook gedacht worden aan andere gewassen? Hoe zit het met de afzet? Kunnen burgers daar ook bij helpen? Of samen met een aantal bedrijven doen? Of aansluiten bij bestaande samenwerkingen? Hoe kom je met elkaar in gesprek?
Eén van de sprekers op het symposium is professor Jan Douwe van de Ploeg die in zal gaan op een groot Europees onderzoek waar hij bij betrokken was. Daar kwam uit dat boeren die minder zwaar investeren en veelal kleinschalig werken, onder de streep vaak meer overhouden dan de grootschalige kapitaalsintensieve bedrijven. Met als resultaat ook nog een mooier landschap.
Op de bijeenkomst komen diverse boeren aan het woord die in zo’n transitie zitten of gezeten hebben. Wat kan men van elkaar leren?
Voorbeeldbedrijven
Men zoekt boeren die zo’n proces willen ingaan. Die samen met een groep burgers willen uitzoeken hoe ze tot een grotere speelruimte kunnen komen ondersteund door die burgers. De bedoeling is dat ze bereid zijn de inzichten en ervaringen met anderen te delen.
Deelname
Wie wil deelnemen aan het streekgesprek op 31 januari, moet zich opgeven via deijsselanders.nl. Meer informatie op www.deijsselanders.nl of neem contact op met Gerard Hendrix (info@gerardhendrix.nl) of Gert Jan Jansen (gertjan@renderendlandschap.nl)





























