
Watersnoodlab maakt publiek bewust van risico’s wateroverlast
· leestijd 1 minuut AlgemeenKAMPEN - Kan de watersnood van 1825 in de IJsseldelta zich opnieuw voordoen? Het watersnoodlab – een rondreizende belevingsexpositie – wil het publiek bewust maken van de risico’s van wateroverlast.
Het Watersnoodlab staat tot en met 13 mei bij de Stadskazerne in Kampen. Het is dagelijks vrij toegankelijk voor iedereen die meer wil weten over de uitdagingen van hoogwater in onze regio. Dit jaar staat in het teken van de herdenking van de stormvloed van 1825. Twee eeuwen geleden braken de dijken langs de Zuiderzee, IJssel, Vecht en het Zwarte Water, waardoor dorpen en steden onderliepen. Meer dan driehonderd mensen kwam om in Overijssel.
Het Watersnoodlab stelt de vraag: hoe waterveilig zijn we in deze tijd? Kunnen we leren leven met het water of blijven we ertegen vechten? Lukt het ons om wateroverlast te accepteren? Hoe verdelen we de ruimte voor wonen en landbouw als we weten dat het water meer plek opeist?
‘Het zit in het Nederlandse DNA om te denken dat wij het water altijd kunnen beheersen. Maar we gaan misschien wel tijden tegemoet dat het omgekeerde het geval is; dat het water ons meer gaat beheersen’, zegt rivierjournalist Wim Eikelboom. Hij is mede-initiatiefnemer van het Watersnoodlab. Samen met vormgever Johan Akkerman en de stichting Overijsselacademie is de rondreizende belevingsexpositie ontwikkeld in een bouwkeet. ‘We bieden een spel aan om het gesprek op gang te helpen over de watervragen van deze tijd. Dilemma’s in de delta, noemen we dat.’
Wethouder Erik Faber van de gemeente Kampen benadrukt het belang van blijvende aandacht voor waterveiligheid in de IJsseldelta: ‘Stijgende zeespiegels en steeds extremere weersomstandigheden maken de watervraagstukken in onze IJsseldelta zeer actueel. We zullen eraan moeten wennen dat gebieden natter worden. Daardoor moeten we nu nadenken over hoe we met het water kunnen leven, en welke maatregelen daarbij horen. Deze expositie laat ons stilstaan bij de uitdagingen die horen bij het leven met en langs het water. Een slimme samenleving is voorbereid op de toekomst.’
Praktische informatie
Het Watersnoodlab is vanaf 14 april t/m 13 mei van maandag t/m zaterdag gratis te bezoeken, tussen 10 en 16 uur op het voorplein bij de Stadskazerne. Het lab ligt in het verlengde van de podcast Waterwolf van de Overijsselacademie. Tegelijkertijd is ook de buitententoonstelling Wat een vloed! van Stadsarchief Kampen te zien.
Na Kampen reist het Watersnoodlab verder langs de Overijsselse gemeenten die in 1825 zijn getroffen door de Watersnood.
Het Watersnoodlab kwam tot stand met steun van de gemeenten Zwolle, Kampen, Steenwijkerland, Raalte, Staphorst, Dalfsen, Olst-Wijhe, Zwartewaterland, provincie Overijssel, BPD Cultuurfonds en de stichting Bercoopfonds.





























