
919 nieuwe zonne-installaties in Kampen: groei blijft achter bij buurgemeenten
· leestijd 1 minuut AlgemeenKAMPEN - Het aantal woningen met zonnepanelen in Kampen is vorig jaar toegenomen met 919 installaties, een stijging van 10,4 procent. Daarmee bleef de groei achter bij gemeenten als Zwartewaterland en Steenwijkerland, waar het aantal zonnedaken fors harder toenam. Dat blijkt uit een analyse van CBS-cijfers door energiebedrijf Zonneplan.
De groei in Kampen betekent dat het totaal aantal woningen met zonnepanelen eind 2024 op ruim 9765 uitkwam. Dat aantal is berekend op basis van de genoemde procentuele toename: als 919 installaties een stijging van 10,4 procent vertegenwoordigt, komt het startaantal in 2023 uit op ongeveer 8846 woningen. De toename is aanzienlijk, maar blijft achter bij de 26 procent groei in buurgemeente Zwartewaterland.
Volgens Zonneplan heeft de landelijke vertraging in de verkoop van zonnepanelen alles te maken met het afbouwen van de salderingsregeling en de invoering van terugleverkosten door energiebedrijven. Hierdoor wordt het financieel minder aantrekkelijk om overtollige zonnestroom terug te leveren aan het net.
Toch blijven zonnepanelen volgens woordvoerder Dylan van der Schoot de moeite waard. “Uit onze cijfers blijkt dat een doorsnee huishouden door zonnestroom direct in huis te gebruiken als 40 procent van de totale elektriciteitskosten weet te dekken. Door dit stuk ‘zelfconsumptie’ bespaar je al zo’n 420 euro per jaar, als je uitgaat van een tarief van 30 cent en een verbruik van 3500 kWh per jaar. Daar komt de vergoeding voor de stroom die je teruglevert – want die is er nog wel degelijk – nog bovenop. Besef dan eens dat zonnepanelen makkelijk 25 jaar meegaan en tel uit je winst.”
Waar Zwolle als grootste gemeente in Overijssel in absolute zin de meeste zonnepanelen telt, voert Dalfsen de lijst aan als gekeken wordt naar het aandeel woningen met panelen. Bijna zestig procent van de huizen daar wekt eigen zonnestroom op. Volgens Zonneplan komt dat doordat in gemeenten als Dalfsen en Raalte veel eengezinskoopwoningen staan, terwijl steden als Zwolle of Enschede meer appartementen kennen. In die gevallen is vaak toestemming nodig van een Vereniging van Eigenaren of verhuurder, wat de drempel verhoogt.




























