
Bijzondere start Zomeravondconcerten: vierhandig op de Kamper beiaard
· leestijd 2 minuten Algemeen
(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – Met de zomermaanden voor de deur starten weer de Zomeravondconcerten. De komende zes weken zal elke vrijdagavond een concert gegeven worden op de Kamper beiaard in de Nieuwe Toren. De twee dames van Duo Bellini verzorgen vrijdag 12 juni de aftrap met een vierhandig beiaardconcert. Toen zij in 2024 wekenlang in Florida (VS) speelden met Geert D’Hollander, werden ze de ”carillon fellows” genoemd.
Al 25 jaar organiseert de Beiaardkring Kampen, sinds drie jaar onder aanvoering van Louwrens Stoter, een serie concerten op het carillon, het klokkenspel, van de Nieuwe Toren. Iedere vrijdagavond van 12 juni tot en met 17 juli neemt een beiaardier uit binnen- of buitenland plaats achter het klavier voor een concert van 19.30 uur tot 20.30 uur. De concertserie wordt zaterdag 5 september afgesloten met de Carillonjukebox van 10.30 uur tot 12.00 uur. De week erop is het tijdens Open Monumentendag van 10.00 uur tot 12.00 uur Open Toren.
Quatre-mains
Terwijl met het koperen concertjubileum gesproken mag worden van een heuse traditie, wordt er één traditie doorbroken. De concertserie wordt dit jaar niet geopend en afgesloten door een Kamper stadsbeiaardier. De momenteel twee Kamper stadsbeiaardiers spelen beiden halverwege de concertreeks. De Zomeravondconcerten anno 2026 worden afgetrapt door Duo Bellini. Gerda Peters en Jessica Simonetti spelen samen quatre-mains oftewel vierhandig. Zij doen dit op grote èn kleine beiaarden.
Als ‘carillon fellows’ waren zij bijna twee jaar geleden te gast op het Florida Carillon Festival. De vijf weken dat zij in Amerika resideerden, hebben zij gespeeld op de Bok Tower in Florida. Onder begeleiding van de in België geboren Amerikaanse componist en beiaardier Geert D’Hollander verfijnden ze in Amerika hun duospel.
Bok Tower
Geert D’Hollander is sinds 2012 de vierde voltijds beiaardier van Bok Tower Gardens, een van de meest unieke en prestigieuze posities ter wereld. Hij geeft regelmatig masterclasses in Europa en de VS en treedt op over de hele wereld, waaronder Kampen. Hij verzorgde in 2013 en 2019 een Zomeravondconcert op de beiaard van de Nieuwe Toren. Dit jaar komt er een andere beiaardier vanuit Amerika naar Kampen.
Over drie weken beklimt Alex Johnson (1997) de Nieuwe Toren om plaats te nemen achter de Kamper beiaard. Johnson is universiteitsbeiaardier van Chicago University (USA). Ook hij volgde zijn beiaardopleiding aan de Mechelse Beiaardschool èn de Bok Tower.
Een andere, voor kenners, bekende naam is die van Boudewijn Zwart uit Nijkerk. Deze beiaardier, organist, pianist en componist stamt uit een bekende organistenfamilie.
Bell Moods
Met zijn zelfontworpen rijdend Concert Carillon (’Bell Moods’) verzorgt Zwart concerten door heel Europa, zowel solistisch als samen met ensembles. De Beiaardkring Kampen heeft zo weer een gevarieerd programma opgesteld voor de Zomeravondconcerten. De klokkenklanken zullen vanuit de Nieuwe Toren verspreid worden over de hele binnenstad.
Als beste luisterplaats wordt het Hof van Breda aangeraden, de binnentuin die via de Marktsteeg te bereiken is. Daar worden, naast koffie en thee, programmaboekjes uitgereikt waarin, naast de beiaardiers, ook de Kamper beiaard wordt toegelicht, zowel historisch als qua samenstelling van de 48 klokken en hun toonzetting. De Beiaardkring zet met de Zomeravondconcerten de toon voor een muzikale zomer zoals die in niet veel steden te horen is.





























