
‘’Eureka Swets!’’
Algemeen IngezondenWel een Lelystraat, een Leemanstraat en een Van Diggelenkade, maar geen Johannes Swetsavenue in Kampen. Hoe is dat mogelijk!? CultuurZIEN neemt deel aan de Maand van de Geschiedenis 2023 met activiteiten rond uitvinder Johannes Swets Azn.
Na werkzaamheden bij de aanleg van spoorwegen, werd Johannes Swets Azn in 1866 benoemd tot direkteur van Stadswaterwerken in Kampen. Een veelomvattende baan met een groot werkgebied: alles buiten de stadsmuren. Na de Kamper schutsluis in de Noordweg was Swets betrokken bij de bouw van de stadsbrug in 1872, het verhogen van de Dronther overlaat in 1876, de herindeling van de stadserven op het Kampereiland (1878) en de bouw van een modelboerderij (1880). Swets had een creatieve geest en voor al deze projecten bedacht hij eigen oplossingen. Daarbij stond het belang van of voor Kampen steeds voorop. In 1881 vroeg hij om eervol ontslag met pensioen. In plaats daarvan kreeg hij door de gemeenteraad ontslag aangezegd.
Vanaf 1 oktober worden de Kamper jaren van Johannes Swets Azn. uitgelicht op de website www.eurekaswets.nl Teksten, foto’s en video’s tonen leven en werk van een door Kampen verguisde uitvinder. Op vrijdag 20 oktober organiseert cultuurZIEN de lezing ‘’het leven van Johannes Swets’’, waarin de werkzaamheden van Swets in een breder waterstaatkundige context worden geplaatst. Zaterdag 21 oktober volgt de stadswandeling ‘’In de voetsporen van Johannes Swets Azn.’’ Lees meer informatie op www.eurekaswets.nl.



























