
De Dudokmuziekdagen in Kampen van 16 - 19 mei: al meer dan duizend kaarten verkocht
· leestijd 3 minuten Algemeen(door Hans Laroes)
KAMPEN – Al meer dan duizend kaarten zijn verkocht voor de Dudok Muziekdagen, die vanaf donderdag 16 tot en met zondag 19 mei in Kamen worden gehouden; deze week dus. Kampen beleeft een uniek festival, op allerlei plaatsen in de stad. “Een ware oase van klank, met concerten die de hartslag van de bezoekers sneller doen kloppen”, aldus de organisatie.
Neem het concert van pianist Hannes Minnaar, die een diepgaande vertolking van Bachs Goldbergvariaties brengt. “Zijn uitvoering, ongetwijfeld een van de hoogtepunten, belooft een boeiende reis door de complexe emotionele landschappen die Bach met zijn muziek heeft geschetst. Dit concert, een belevenis voor de doorgewinterde kenner zowel als de nieuwsgierige bezoeker, is al uitverkocht.”
Het is een spannende week voor de vier leden van het Dudok Quartet, net terug van een tour in Australië. Het Dudok Quartet Amsterdam, dat zijn Marleen Wester (39, violist), Judith van Driel (39, eerste viool), Marie-Louise de Jong (32, altviool) en David Faber (39, cello). Het festival is nieuw, draagt hun naam, maar is ook en vooral een uitdrukking van de wijze waarop zij naar hun muziek kijken: zij hebben de vier dagen geprogrammeerd, en ieder van hen heeft een eigen concert samengesteld op een van de vier dagen.
De vier zijn geen in rokkostuum en lange jurken gehulde musici, op afstand. Ze zoeken contact met hun publiek, zijn expressief, spelen en reageren, en willen over hun muziek praten. Hun laatste, eind april uitgebrachte Cd, met vioolconcerten van Tsjaikovksi, gaat vergezeld van een essay over de componist, geschreven door Maxim Februari. Bezoekers van hun Tsjaikovski-concerten krijgen het mee naar huis, want er zijn veel manieren -en alle zintuigen- om muziek te ervaren.
Ze hebben musici, vrienden, uitgenodigd die er een vergelijkbare filosofie op na houden. Zoals cellist Pieter Wispelwey, de al genoemde pianist Hannes Minnaar, violist Shunske Sato. Zij komen naar Kampen omdat ze de toegankelijke aanpak en filosofie van het Dudok Quartet interessant vinden en nieuwsgierig zijn naar wat er gaat gebeuren.
Musicerende kinderen van de Kamper muziekschool Quintus en studenten van het Artez Conservatorium in Zwolle doen ook mee. Net zoals jazz-zangeres Izaline Calister, het dansgezelschap Vuur & Vlam uit Kampen en muziektheater Firma Weijland uit Zwolle.
De Muziekdagen bieden ook een platform voor opkomende talenten en bieden een reeks workshops en masterclasses. Jonge musici krijgen de kans om te leren van gevestigde meesters, en bezoekers kunnen deze jonge talenten horen tijdens diverse lunchconcerten. Uitmuntendheid, op een toegankelijke wijze, en innovatie komen samen.
Daarnaast is het festival een ontmoetingsplaats voor liefhebbers die zich willen laten verrassen. “Van diepgewortelde fans van klassieke muziek tot families die een dagje uit zoeken, iedereen vindt wel iets. Er zijn muzikale wandelingen door de stad, wiegeling-concerten voor baby’s en peuters, lezingen, workshops, ‘grote’ concerten en intieme luistermomenten.”
De organisatie vertelt: “De stad Kampen zelf, met zijn historische charme en gastvrijheid, vormt een perfect decor voor dit festival. Kampen is zelfs de ideale plek, met een rijk muziekleven, van amateurs en professionals. Kampen is nog de enige gemeente in Nederland met een eigen, volop bloeiende muziekschool, dus de logische plek voor een zo mooi, toegankelijk en ambitieus festival.”
‘Thuis’ is het centrale thema, passend bij het motto ‘Terug naar Kampen’ van de stad zelf. Dat geldt letterlijk voor eerste violist Judith van Diest, die in Kampen is geboren. Vleugjes van haar geboortestad zijn terug te vinden in ‘haar’ concert. ‘Het heeft een fysieke kant’, zei ze eerder in De Brug. ‘Ik stond op het podium van de Stadgehoorzaal en voelde: zó was het, toen ik hier ooit als jong meisje stond’.
‘Als je hier aankomt, het is alleen al om te zien zo’n mooi stadje met alle mooie kerken en poorten’, zegt Judith. De akoestiek in veel van die plekken geweldig’.
David Faber: ‘We zijn nu anderhalf jaar aan het voorbereiden. En Kampen heeft veel mensen die alles zelf doen. Dat merk je aan de amateurmuziekscene. Misschien omdat mensen van buiten de stad allerlei vooroordelen hebben. Dan doen we het toch gewoon zelf, zeggen ze hier. En toch was er juist hier een voedingsbodem voor een kwartet als dat van ons, uit de Randstad, met lokale roots, om te zeggen: -ja, we willen met jullie hier een festival maken.’
Iedereen was meteen enthousiast, vullen de andere drie Dudokkers aan. ‘En andere musici die we benaderden zeiden meteen: o ja leuk.’
Alle musici zijn in zekere zin pioniers, niet gehouden aan de begaande paden. Ze maken het zichzelf ook niet per sé makkelijk. Een paar jaar geleden besloten ze met echte darmsnaren op de stokken te gaan werken. Dat is een stuk moeilijker, maar echter. En je hoort het, zeggen ze.
Om te laten zien hoe het werkt geeft ook hun stokkenbouwer een workshop tijdens de Muziekdagen. Zodat iedereen kan ervaren wat dat is, zo’n stok van darmsnaren en tot in het hart van de muziek en het denken van Dudok en hun vrienden door te dringen.
De organisatie vertelt: “Als het goed gaat staan deze dagen aan het begin van een mooie en langere traditie. Zo verrassend, uitgebreid, gericht op iedereen in alle leeftijden is het, en zoveel musici zijn er hier die anders over de wereld reizen, dat Kampen ook op deze manier wel iets móet terugkrijgen van de grote, regio overstijgende rol die de Hanzestad zo lang heeft gespeeld.”
En iedereen kan kiezen: er zijn kaartjes voor de individuele concerten, maar ook kaarten voor een complete dag met lezingen, wandelingen en concerten. Iedereen is welkom.
De Dudok Muziekdagen Kampen worden gehouden van 16 tot en met 19 mei, op een groot aantal locaties in Kampen. Het volledige programma, kaarten en alle verdere informatie: www.dudokmuziekdagen.nl.





























