Laurien met rustende passanten bij haar kas en pluktuin
Laurien met rustende passanten bij haar kas en pluktuin (foto: Maarten van Gemert)

Fleurige pluktuin en ontspannen rustpunt aan de Zomerdijk

· leestijd 2 minuten Algemeen

(door Maarten van Gemert) 
OOSTERWOLDE – Menig Kamper fiets(st)er kiest de Zomerdijk om voorbij Noordeinde een ronde boven Kamperveen te maken. In juni is een nieuw Rustpunt gestart naast de pop-up Pluktuin aan Zomerdijk 2. Wandelaars en fietsers zijn van harte welkom om even ontspannen tot rust te komen aan de voet van de dijk en een fleurige bos bloemen te plukken. Laurien Baijlé-ten Hove vertelt er enthousiast over.

Door het gehele land zijn er zo’n 650 Rustpunten. Ook in gemeenten Kampen en Oldebroek hebben enkele particulieren op hun erf gelegenheid gemaakt langs een wandel- of fietsroute om even te rusten. Doorgaans met de mogelijkheid van koffie en thee. Bij Rustpunt Popup Pluktuin aan Zomerdijk 2 in Oosterwolde tevens met de mogelijkheid een mooie bos bloemen te plukken. Naast de boerderij van familie Ten Hove waar nog veel meer gebeurt.

Compliment
Meteen bij het verlaten van Noordeinde ligt het Rustpunt Noorderrust, tegenover Zomerdijk 64. William van ’t Oever kwam daar in 2017 te wonen. Een half jaar later begon hij het Rustpunt en in 2018 kreeg hij toestemming om de oude schuren met het poppenmuseum te vervangen. Bij het sobere Rustpunt kan de wandelaar of fietser even bijtanken en in het naastgelegen groen tot rust komen. Als de Pluktuin aan het andere eind van de Zomerdijk ter sprake komt, reageert de Kampervener dat ”ze het daar heel leuk hebben gemaakt”.
In februari was het idee ontstaan bij Laurien om naast haar ouderlijk huis laagdrempelig een pluktuin te beginnen. Eerder had haar broer een stuk land in Elburg aangeboden. Gemeente Elburg had echter geen interesse in een pluktuin met koffiehoek en gaf geen vergunning af. Zoals Laurien geniet van de bloemetjes en de bijtjes, zo laat ze graag andere mensen meegenieten van de natuur. Voor de bijtjes zorgt haar broer die achter de boerderij enkele bijenkasten heeft staan.


Fietsers pauzeren bij Rustpunt ‘Noorderrust’ (foto: Maarten van Gemert)

Pionieren
Laurien is ondernemend en pioniert graag. Geboren en getogen aan de Zomerdijk woont ze tegenwoordig met haar man in Zwolle. Ze werkt bij het Leger des Heils in Almere maar een hele week op kantoor is haar teveel van het goede. Daarom is ze blij een paar dagen per week met de pluktuin bezig te kunnen zijn (zie Instagram). Ze maakte eerst een zaaiplan. De harde kleigrond noopte tot het gebruik van bakken die vervolgens de overlast van extreme regenval beperkten.
Iedereen mag een bos bloemen plukken waarbij er keus is uit bijvoorbeeld zonnebloemen, dahlia’s, cosmea’s, zonnehoeden, pronkerwten, zinia’s en klokken van Ierland. Als Laurien iets niet kent of discussie ontstaat over een bloem of plant, heeft ze behalve Google ook een naslagboekje van Klazien uut Zalk bij de hand.


De Pluktuin en Rustpunt aan Zomerdijk 2 in Oosterwolde (foto: Maarten van Gemert)

Genieten
Een volgende logische stap was een Rustpunt te starten. Die is samen met de pluktuin op zondag gesloten en op andere dagen open van 8 tot 21 uur. Laurien fietst zelf graag en weet hoe fijn het is om onderweg te kunnen rusten. In een kas heeft ze een koffie- en theehoek gemaakt. Een passant vertelt aangenaam verrast te zijn Groot Nieuws Radio op de achtergrond te horen.
Wanneer de uitbaatster van de pluktuin en het Rustpunt zelf afwezig is, ontvangt haar moeder soms de rustende passanten. In principe is het zelfbediening waardoor de openingstijden zo ruim kunnen zijn.
Het ondernemerschap heeft Laurien niet van een vreemde. Terwijl haar man Wim de veehouderij draait, en daar soms gezelschappen rondleidt, heeft Joke ten Hove een verblijf gebouwd voor haar B&B ’de Zwanebloem’.


Achter de bloemen van haar Pluktuin staat Laurien Baijlé-ten Hove (foto: Maarten van Gemert)

Rustpunten
De liefhebber kan op weg naar Rustpunt ’pop-up Pluktuin’ beginnen over de Nieuwendijkbrug. Voorbij het recent onthulde informatiepaneel over de geschiedenis van Kamperveen, liggen nog veel Rustpunten in het verschiet, zoals TuINN aan Winterdijk 12 en Natuurkr8 aan Groote Woldweg 77. Een lus via An de Grachte (Grachtenweg 5) is ook een aanrader. Deze is gelegen aan het water waarlangs gemeente Oldebroek in het verleden halsstarrig was in het aanleggen van een fietspad.
De sfeer en geurbeleving van buitengebied en platteland wordt soms versterkt door koeienmest als net de mestkelder wordt leeggepompt. „En ook wel toepasselijk’, lacht Laurien, „waren de eerste bezoekers van de pluktuin: uitgebroken koeien van het naastgelegen weiland!” Onder de noemer ’opstartproblemen’ ligt dat achter haar. De pluktuin staat in volle bloei. Vanuit Kampen gezien aan het eind van de Zomerdijk. Zolang het seizoen loopt.


Blik vanuit de Pluktuin (foto: Maarten van Gemert)

..

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.