
Stichting Moeke schenkt haar fornuis aan nieuwe buurtkeuken Leger des Heils
· leestijd 2 minuten Algemeen(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – Stichting Moeke in Brunnepe is een jaar geleden opgehouden met haar maaltijdservice. Het Leger des Heils in de binnenstad zat op dat moment met een afgekeurde keuken. Na veel overleg heeft Moeke haar keuken geschonken aan het Leger. Die heeft na veel kluswerk en sponsoring afgelopen zaterdag haar nieuwe keuken geopend. Desondanks moet er voor alle eetgerelateerde activiteiten betaald worden.
Voor de buurt opende het Leger des Heils in Kampen haar ”warme buurtkeuken” op Burendag. ’Samen een afwisselende warme maaltijd eten’ is het devies. Voor wie daarbij aan wil sluiten, is aanmelding en een financiële bijdrage vooraf verplicht. Moeke zat in een bijgebouw van een vroegere school aan het einde van de Noordweg in Brunnepe. De wisseling van eigenaar van dat monumentale pand deed Moeke de das om.
Maaltijdservice
’Even geen zorgen over de maaltijd van morgen’ was het devies van Stichting Moeke. De kleinschalige vrijwilligersorganisatie kookte maaltijden voor gezinnen die dat door omstandigheden even niet konden. Aanvankelijk onder aanvoering van Ellen Vreugdenhil werden verse maaltijden bereid die ingevroren werden een voor en kleine bijdrage verstrekt werden aan personen of gezinnen in (acute) nood.
De stichting mocht gebruik maken van een bijgebouw van het Almere College. Tijdens de energiecrisis liep de rekening echter hard op voor water en elektra. Het Almere College zag de gasrekening door de vingers. Hieraan kwam een einde toen de ggz-instelling Eleos het pand kocht. Het Almere College bracht haar servicebureau onder in haar vestiging aan de Marinus Postlaan. Eleos ging 24 studio’s in het klassieke pand uit 1913 realiseren voor haar cliënten die onder begeleiding wonen, als opvolger voor haar locatie in Cellesbroek.
![]()
Alle betrokkenen in de nieuwe keuken (foto: Maarten van Gemert
Stopzetting
De kosten rezen de pan uit en bovendien werd het de laatste tijd teveel voor Eveline Toetenel om te koken, de maaltijden rond te brengen en te lobbyen voor geld om de onkosten te drukken. Moeke werd gewaardeerd en kwam ieder jaar wel in het nieuws door een schenking. In 2016 schonk InnerWheel een nieuwe kookplaat, in 2017 hielp stichting De Daltons en in 2020 was Vreugdenhil in haar nopjes met de nieuwe vloer van Floorever. Uit drie genomineerden won Stichting Moeke in 2019 bovendien de Vrijwilligersprijs die wethouder Van der Sluis uitreikte.
Eveline’s droom is om een keer Stichting Moeke nieuw leven in te kunnen blazen. Op het einde verzorgde Stichting Moeke nog ruim tien maaltijden, variërend van 1 per maand tot 7 dagen in de week. Enkele blinde ’afnemers’ verwees ze naar het Leger des Heils toen ze de keuken aan het Kamper korps schonk. Die gaat nu verder met de Buurtkeuken.
Albert Felix was aanwezig als belangrijke sponsor met zijn kringloopwinkel. Hij hing een bordje op van de ’Vrienden van de Buurthuiskamer’. Eddy Vulperhorst was present als relatiemanager zakelijke markt bij het Leger des Heils.
![]()
Eddy Vulperhorst en Albert Felix bij het nieuwe bordje in de hal (foto: Maarten van Gemert)
Buurthuiskamer
Bij de opening van de Buurtkeuken vertelde coördinatrice Franciska Regterschot dat ze vorig jaar met haar handen in het haar zat toen de keuken werd afgekeurd. Eveline had ooit haar bruiloft gevierd bij het Leger en was daar zodoende bekend mee. Het fornuis en meer schonk ze aan het Kamper korps die er met sponsoren een geheel vernieuwde keuken van maakte. Na aanmelding vooraf en een bijdrage van minimaal vier Euro kan men op woensdag aanschuiven voor een maaltijd in de Buurthuiskamer. Op andere dagen van de week is iedereen afwisselend welkom voor koffie of een lunch waarvoor ook geld wordt gevraagd..
In heel Nederland zijn er zo’n 130 buurthuiskamers van het Leger des Heils met wisselende activiteiten. In Kampen is er ook een tweedehands kledingwinkel, een sociale kapster, maatschappelijk werk met spreekuren, een noodopvang en een brievenbuslocatie. Donderdags wordt er gekookt bij Het Lokaal in IJsselmuiden en een jaar geleden ging er ook in Kampen een Soepbus rijden. Aan activiteiten geen gebrek. Evenmin aan kookgelegenheid in de nieuwe Buurtkeuken. Geholpen door de stopzetting van Stichting Moeke.
![]()
Koks en coördinatrice van de nieuwe Buurtkeuken van het Leger des Heils in Kampen (foto: Maarten van Gemert)


























