
Muziek aan het hof herleeft bij galerie Tripmaker met ART-lux
· leestijd 1 minuut Algemeen(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – Opnieuw treedt het binnen Kampen bekende strijktrio ARTlux naar buiten. In de serie ’Tussen Klank en Beeld’ treden ze zondag 18 januari op in Galerie Tripmaker. In september speelden ze ook al eens tussen de schilderijen van Wouter Berns in diens galerie aan de Oudestraat. Ditmaal staat Divertimento KV563 op het programma. Mozart schreef dit eind negentiende eeuw speciaal voor strijktrio’s.
Na de kerstconcerten is het nu tijd voor nieuwjaarsconcerten. Galerie Tripmaker speelt daarop in met een nieuwjaarsconcert van ARTlux. Morgen wordt de galerie twee keer omgetoverd tot een bescheiden concertzaal. Het strijktrio trad in november op in het Ikonenmuseum en heeft alk eerder in de serie ’Tussen Klank en Beeld’ gespeeld.
Kleinschalig
Vorig jaar startte Wouter Berns en Marieken Westerink een nieuw initiatief in hun galerie, die eerder de schoenmakerij van Bolinde herbergde. Met de concertreeks ’Tussen Klank en Beeld’ willen ze ruimte bieden aan een ”samenspel tussen uiteenlopende kunstdisciplines”. Die werpen een verrassend ander licht werpen op tijd en ervaring, aldus de initiatiefnemers. De vorige, tweede, editie droeg dan ook de titel ’Een spel van licht en tijd’. ARTlux speelde toen werken van Haydn, Dohnányi en Siegl. Ze lieten nieuwe composities van Ed Wennink hun wereldpremière beleven. Want, zo was de redenatie, ”in Wenninks muziek ontmoeten traditie en vernieuwing elkaar en dat sluit naadloos aan bij de zoektocht van ARTlux: een spel van licht, tijd en verbeelding waarin grenzen vervagen en nieuwe perspectieven oplichten.”
Divertimento
ARTlux beperkt zich zondag tot één werk en componist. KV653 is één van de langste werken van Mozart volgens Nelleke Hoekstra, celliste bij ARTlux. Mozart gaf het stuk de ondertitel Divertimento mee om aan te geven dat het een onderhoudend stuk gaat. Hij droeg het tevens op aan Michael Punchberg in een poging ervoor betaald te krijgen. Destijds werd de muziek vaak op de achtergrond aan het hof gespeeld. Als ”een talent an sich” (Hoekstra) was Mozart hofleverancier.
Wolfgang Amadeus Mozart schreef KV563 in augustus en september 1788. Het stuk werd voor het eerst opgevoerd in april 1789 in Dresden. Het muziekwerk bestaat uit zeven delen, waar drie of vier delen gebruikelijk is (was). De speelduur beslaat dan ook zo’n drie kwartier. ARTlux zal het zonder pauze spelen. „Daar zijn we op getraind”, aldus Hoekstra. Het werk heeft een verrassende diepgang, aldus de aankondiging, en staat bekend om de veeleisende gelijkwaardige partijen voor alle drie strijkinstrumenten.
ARTlux
Vorig jaar besloten de drie dames van ARTlux samen te gaan spelen. Ze kennen elkaar al veel langer en komen elkaar ook tegen bij diverse ensembles en optredens. Nelleke Hoekstra (cello) komt uit Kampen, Isabelle Doodhagen (viool) uit Heerenveen en Irma Haverkamp (altviool) uit Ketelhaven. Alle drie de beroepsmusici spelen ook regelmatig mee in de Bachcantates in De Burgwal.
Bij het eerste concert van ’Tussen Klank en Beeld’ speelde Nelleke Hoekstra samen met de Kamper organist en musicus Sander van den Houten. Op 3 mei staat een reprise gepland met ander werk.
De akoestiek van de galerie is goed, aldus Hoekstra. Een beperkt, zo u wilt exclusief, gezelschap mag dat zondag 18 januari in de middag of avond komen horen. Gezeten tussen de schilderijen van Berns zullen dan de strijkklanken klinken van strijktrio ARTlux.
![]()
ARTlux speelde ook in het atrium van het Ikonenmuseum (foto: Maarten van Gemert)





























