
Hobby in de Spotlights: Kampenaar ontdekt klarinet op latere leeftijd
· leestijd 2 minuten AlgemeenKAMPEN - In de vakantieperiode hebben veel Kampenaren wat meer vrije tijd. Maar wat doen we met die vacante uurtjes? Ter inspiratie spreekt De Brug deze zomer inwoners met bijzondere hobby’s en creatieve passies. Eén van de reacties kwam van Ingrid Broekhuizen uit Kampen. Zij ontdekte pas op haar 41e de klarinet, maar vond daarin een hobby die haar nog elke dag plezier, uitdaging en verbondenheid brengt. Daarom deze week in de rubriek vijf vragen aan… Ingrid Broekhuizen.
Muziek maken betekent voor Ingrid veel meer dan alleen noten spelen. Juist het samenspelen met anderen maakt klarinet spelen voor haar bijzonder. Of dat nu thuis is, tijdens repetities bij de vereniging of samen met andere muzikanten: muziek zorgt volgens haar voor verbinding. Door naar elkaar te luisteren en samen toe te werken naar een mooi geheel ontstaat niet alleen harmonie in de muziek, maar ook tussen mensen onderling. Daarnaast zet Ingrid zich actief in om anderen enthousiast te maken voor de klarinet. Zo worden er ensemble-avonden georganiseerd waarbij zowel ervaren muzikanten als herintreders samen spelen. Ook op basisscholen wordt het instrument onder de aandacht gebracht. Kinderen maken daar op speelse wijze kennis met de klarinet en kunnen uiteindelijk doorgroeien naar een leerlingen- of jeugdorkest. Volgens Ingrid laat dat zien dat muziek maken echt voor iedereen is, ongeacht leeftijd of ervaring.
1. Wat maakt klarinet spelen voor jou zo’n leuke hobby?
Wat ik vooral leuk vind aan klarinet spelen is het samenspel met anderen. Of dat nu thuis met andere gezinsleden is, in een ensemble of bij de muziekvereniging: samen muziek maken geeft veel plezier en verbondenheid. Daarnaast blijft de klarinet uitdagend, omdat je er zoveel verschillende soorten muziek mee kunt spelen, van klassiek tot jazz en klezmer.
2. Je begon zelf pas op je 41e met klarinet spelen. Wat zou je zeggen tegen mensen die denken dat ze te oud zijn om nog een instrument te leren?
Je bent nooit te oud om iets nieuws te beginnen. Ik begon zelf pas op mijn 41e en heb daar nog iedere dag plezier van. Muziek maken draait om plezier, uitdaging en ontspanning. Juist als volwassene kun je bewust genieten van het leren van een instrument en van het samenspelen met anderen. Bovendien merk ik dat muziek maken je mentaal fit houdt, omdat je blijft luisteren, oefenen en nieuwe dingen leert.
3. Wat maakt de klarinet volgens jou zo veelzijdig?
De klarinet heeft een warme klank en past bij veel verschillende muziekstijlen. Je kunt er klassieke muziek mee spelen, maar ook jazz, filmmuziek of klezmer. Daardoor blijft het instrument afwisselend en ontdek je steeds weer iets nieuws. Bovendien kun je zowel solo spelen als samen in een orkest, ensemble of muziekvereniging, waardoor de klarinet voor veel mensen toegankelijk en verrassend veelzijdig is.
5. Wat geeft jou uiteindelijk de meeste voldoening aan deze hobby?
De meeste voldoening haal ik uit het samen muziek maken en toewerken naar een concert of een mooi marsoptreden. Het is bijzonder om samen iets neer te zetten waar het publiek van geniet. Ook de gezellige sfeer tijdens repetities maakt het speciaal. Daarnaast vind ik het mooi om anderen enthousiast te maken voor muziek, bijvoorbeeld via de klarinetensemble-avonden, muzieklessen op basisscholen en het klarinetklasje.
7. Wat maakt optreden voor publiek zo anders dan thuis oefenen of repeteren?
Tijdens een optreden komt alles samen. Je voelt de spanning, maar ook de energie van het publiek. Thuis oefenen is nodig om beter te worden; een concert of straatoptreden geeft extra sfeer en beleving. Vooral tijdens feestdagen merk je dat muziek mensen vrolijk maakt en echt iets toevoegt aan de gezelligheid. Dat samen beleven met publiek én medemuzikanten maakt optreden extra bijzonder.


























