
Wilsum start Tweede Pinksterdag wederom met een hagenpreek
· leestijd 1 minuut Algemeen
(door Maarten van Gemert)
WILSUM – De tweede dag van het feest van Pinksteren werd in Wilsum begonnen met een gezamenlijk ontbijt voor het hele dorp gevolgd door een hagenpreek. Dominee Bernhard van der Knijff (Hervormde Gemeente) stelde zijn tuin weer beschikbaar. Samen met voorganger Bart van ’t Ende (Gereformeerde Kerk) leidde hij de dienst. Een palmtak die rondging, symboliseerde het thema: ”Waar de duif landt, ontwaakt de vrede.”
De inleider memoreerde kort aan de geschiedenis van de hagenpreek. Die stamt uit de zestiende eeuw toen het protestantisme verboden was in de door het katholieke Spanje geregeerde Nederlanden. Samenkomsten werden in het geheim gehouden, verborgen achter hagen bijvoorbeeld. Inmiddels zijn de rollen gewijzigd en is er zelfs een vertegenwoordiger van de overheid aanwezig in de persoon van wethouder Bernard van den Belt.
Van ’t Ende haalde een palmtak tevoorschijn waarmee hij refereerde aan het bijbelverhaal over de Ark van Noach en de vredesduif. Die kwam de tweede keer met een palmtak terug en zo moest nu iedereen in het veld de palmtak doorgeven. Plus mekaar doordringend aankijken waarvoor menige zonnebril even af moest. Van der Knijff ging hierop door en verhaalde dat vrede meer is dan alleen de afwezigheid van oorlog, namelijk ook bijvoorbeeld staat voor harmonie. De liturgie was afgestemd op dit thema.
Voor het vijfde achtereenvolgende jaar werd de hagenpreek gehouden, plus voorafgaand ontbijt in het open veld, als start van Tweede Pinksterdag. Kamper Nieuws deed verslag van de eerste keer in 2022. Het predikantsechtpaar ds. Jelle de Kok en ds. Ineke de Kok-Mellema vertrok twee jaar geleden naar Kollumerzwaag. Van ’t Ende nam toen het gereformeerde stokje over voor anderhalve dag per week, naast zijn werk bij de Broederkerk als kerkelijk werker.
Ds. Van der Knijff vertrekt in augustus na vijf jaar naar wijk 2 van de Hervormde Gemeente IJsselmuiden-Grafhorst. Die afstand is te overzien dus hij sluit niet uit volgend jaar weer te komen naar de hagenpreek. Die mocht zich dit jaar in een uitverkochte tuin verheugde. De nieuwe traditie lijkt daarmee geworteld genoeg om te overleven. De Heilige Geest, die nu met Pinksteren is uitgestort, mag het werk afmaken.































