Afbeelding
Foto: aangeleverd

Burgwal 96, een verborgen monument

· leestijd 1 minuut Algemeen

KAMPEN - Burgwal 96 - beter bekend als Galerie Van Driel, thuisbasis van beeldend kunstenaar Jan van Driel – is een op het oog onopvallend 19e eeuws pand, maar achter deze voorgevel gaat een opmerkelijk Middeleeuws huis schuil. Het heeft in het benedenhuis een compleet intacte 14e eeuwse balkenconstructie. De bovenverdieping dateert uit 1879. 

Uit onderzoek blijkt dat het huis gebouwd moet zijn rond 1329. Volgens Geert Jan van der Schee, bouwhistorisch onderzoeker, is het één van de oudste huizen van Kampen. De balklaag is voor een deel weer zichtbaar gemaakt bij de entree van nr. 96 en die van de bovenverdieping nr. 96-1. Achter het voorhuis ligt een binnenplaats met een gang naar het achterhuis. Dit achterhuis stamt uit de 17e eeuw en heeft een bijzondere waterkelder. Het is de grootste tot nu toe gevonden waterkelder in Kampen en heeft nog de oorspronkelijke betegeling. Burgwal 96 is het hoogste huis van het blok en contrasteert mooi met het twee huizen verderop gelegen kleinste huisje van Kampen.

Bewoner Jan van Driel kwam een aantal jaar geleden tot een aardige ‘ontdekking’ met betrekking tot zelfportretten van Rembrandt: niet alleen hijzelf heeft flaporen, ook Rembrandt had die. Die ‘ontdekking’ stond aan de basis van het boek ‘Oog voor het Oor’, een oorspronkelijke zoektocht naar een aspect in de portretkunst, waarvoor in de kunstgeschiedenis over het algemeen weinig aandacht is geweest: de oren. In het Kamper Stedelijk Museum werd het boek gepresenteerd tijdens de opening van een prachtige tentoonstelling met dezelfde titel. De tentoonstelling, geopend op 3 oktober 2020, viel helaas midden in de Coronatijd, duurde acht lange maanden, maar ging vrijwel ongezien voorbij.

Om bezoekers van de Open Monumentendagen alsnog kennis te laten maken met dit door Jan van Driel aangedragen onderwerp is het boek gratis beschikbaar bij een bezoek aan de galerie op 14 september.  

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Afbeelding
Kamper doommetalproject Phantom Druid duikt dieper de duisternis in Algemeen 21 uur geleden
COPYRIGHT MARCEL JURIAN DE JONG
OV-spreekuur helpt Kampenaren weer op weg Algemeen 21 uur geleden
Mitchell ten Hove en Barbara Lok
Vernieuwend theaterspektakel heeft muzikale elementen uit de Middeleeuwen én een rockopera Ridders & Juffers wordt groots, meeslepend en uniek Zakelijk nieuws lokaal 6 mei, 17:43

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.