
Kampioenen voorlezen en schrijven Mgr. Zwijsenschool ontpoppen zich
· leestijd 2 minuten Algemeen(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – De Kinderboekenweek culmineerde bij de Mgr. Zwijsenschool in de prijsuitreiking voor schrijf- en voorleeskampioen. Wethouder Bernard van den Belt reikte afgelopen vrijdag de oorkondes op het schoolplein uit. Een dag eerder had hij de schoolbibliotheek van het Almere College ISK geopend waarmee alle basisscholen in Kampen nu hun eigen bibliotheek hebben.
„Alles komt samen deze week,” zei Van den Belt, „de Kinderboekenweek, de laatste schoolbibliotheek en het jubileum van dBos.” De Bibliotheek op School (dBos) bestaat tien jaar en mocht dat vieren met het completeren van een eigen schoolbibliotheek op alle Kamper basisscholen. De Kinderboekenweek had dit jaar als thema ’Lekker eigenwijs’. Dat sloot aan op één van de speerpunten van de RK basisschool aan de voet van de Buitenkerk. Van den Belt bekeek na de prijsuitreiking de schoolbibliotheek van de Mgr. Zwijsenschool.
Leesalarm
Naast de wedstrijd wie het best kan schrijven of voorlezen, waren er nog meer activiteiten georganiseerd op de Mgr. Zwijsenschool tijdens de Kinderboekenweek. Rinske Post, leescoördinator bij de basisschool, noemt de gekke-harendag en de dagopening met een raar loopje over de rode loper. De leraren hadden een recensie van hun lievelingsboek opgehangen in het trappenhuis van het monumentale schoolgebouw.
Daarnaast liep de hele week soms de schooldirectrice, Inger Jens, met een bel door de gang. Dat was het leesalarm waarop de leerlingen alles moesten laten vallen en meteen gaan lezen. „Alle klassen besteden sowieso dagelijks een half uur aan lezen of voorlezen,” vertelt Post. Pip, Ceder en Lauren lazen vrijdag hun favoriete stukje voor aan de wethouder. Op het schoolplein keken de trotse moeders van Phileine en Eline toe en omhelsden hun winnende dochters.
![]()
De winnaars van de schrijf- en voorleeswedstrijd (foto: Maarten van Gemert)
Kinderboekenweek
’Lekker eigenwijs!’ was het thema van de Kinderboekenweek dit jaar. De 70e editie van de Kinderboekenweek prikkelde de kinderen tot lezen met de woorden: kinderboeken zitten vol met sterke personages die laten zien hoe leuk het eigenlijk is om lekker te doen wat je zelf wilt. De kinderen werden uitgenodigd mee te gaan naar werelden waar drie maal drie zes is, waar je bedtijd niet bestaat en waar je de hele dag snoep kunt eten. En wie wil dat nou niet?
De Mgr. Zwijsenschool ging hier volop in mee. Zelf hanteert ze eigen-wijs als speerpunt maar doelt dan op iets anders. Ieder kind is uniek en heeft eigen dromen en talenten. Daarnaast heeft ieder kind ook eigen ontwikkelpunten. Door hierbij aan te sluiten in aanbod en begeleiding, kan het kind op eigen wijze optimaal groeien.
Schoolbibliotheek
Rinske Post is naast leescoördinator ook actief in de ontwikkelgroep van de Bibliotheek op school (dBos). In het afgelopen decennium zijn op vrijwel alle Kamper basisscholen schoolbibliotheken ingericht in samenwerking met Bibliotheek Kampen. Identiteit of grootte van de school speelt daarbij geen rol. Dat liet de Rehobothschool in IJsselmuiden zien toen zij zich in 2022 aansloot bij ’Bibliotheek op school’ en School met de Bijbel het Visnet in Grafhorst een jaar eerder. In 2019 kreeg de relatief kleine Ds. van de Wendeschool op Kampereiland een (vernieuwde) volwaardige schoolbibliotheek.
Afgelopen donderdag opende wethouder Bernard van den Belt de schoolbibliotheek van de Internationale Schakelklas van het Almere College. Samen met schrijver Roland Colastica uit Curaçao die met zijn kennis van vijf talen het plezier in lezen over te brengen op de diverse groep leerlingen. Het in 2022 ondertekende door de gemeente, de bibliotheek en de scholen doet zijn naam eer aan: ’Kampen Leest door!’
![]()
Bernard van den Belt en Inger Jens op het schoolplein van de Mgr. Zwijsenschool (foto: Maarten van Gemert)



























