
Met de expositie ’Tekens’ zijn Peter en Geraart terug op het oude nest
· leestijd 1 minuut Algemeen(door Maarten van Gemert)
KAMPEN – Onder grote belangstelling is zaterdag de expositie ’Tekens’ geopend in de Stadskazerne. Peter Slager en Geraart Westerink hebben de handen ineen geslagen waaruit hun beeldend kunst voortvloeit. Vanuit verschillende benaderingen spelen zij met de vorm en tekens van onze taal. Beide oud-studenten aan de vroegere Kamper kunstacademie in de Van Heutszkazerne zijn hiermee terug op het oude nest.
„Het was druk en de sfeer was aangenaam, heel geanimeerd”, zei Westerink na afloop. De aftredend stadsdichter vertelde bij de opening over het werk van Slager. Deze op zijn beurt vertelde over het werk van Westerink. „Het was tijd om mijn vrije werk eens keer te tonen,” zei Slager. Westerink was meteen enthousiast om mee te doen. Het resultaat is tot begin maart te zien in de expositieruimte op de begane grond.
Gereedschap
Peter Slager studeerde ooit af aan de kunstacademie als grafisch vormgever en Geraart Westerink op de afdeling vrije grafiek. Eerstgenoemde is nog steeds werkzaam binnen de grafische vormgeving maar maakt daarnaast ook vrije kunst. „Peter gebruikt taal als gereedschapskist,” vertelt Westerink, „letters zijn zijn gereedschap. Hij kijkt naar de werkelijkheid, ontleedt die en stelt een nieuwe werkelijkheid samen. Een soort vertaalslag.”
Slager vertelt op zijn beurt: „Geraarts werk is klein, hij is niet van de grote gebaren. Hij geeft niet per se betekenis mee maar laat dat aan de ander over. Geraart is meer bezig met kleur en vorm.” „Ik maak ideeënschetsen,” vult Westerink aan. „Daaruit komen de tekens voort, afgeleid uit de realiteit.” Vergelijkbaar met droedels, een raadsel en een woordspel waarbij alleen letters gebruikt worden. De onderlinge positie is dikwijls van belang.
![]()
Geraart Westerink vertelt over zijn werk en in de Nicolaas Plompzaal, beneden in de Stadskazerne (foto: Maarten van Gemert)
Gecondenseerd
Slager noemt het werk van zijn expositiepartner ”gecondenseerd” oftewel ingedikt, verdicht. „Ook in zijn woorden is Geraart kernachtig,” zegt Slager. Dat is te lezen in zijn schrijfsels als stadsdichter, het eervolle ambt dat Westerink over twee weken overdraagt. Voor de vormgeving van de stadsgedichten was Slager verantwoordelijk. Zo werken beide beeldend kunstenaars al langer samen maar een gezamenlijke expositie is nieuw.
Hun werkwijze verschilt. Daar waar Westerink van beeldend (analoog) naar digitaal toewerkt, zo werkt Slager van digitaal naar handwerk. Bij de expositie is voor een minieme vergoeding een boekje van Peter Slager verkrijgbaar waarin hij uitgebreid zijn werk beschrijft, zowel qua bezigheid als kunst. Westerink schreef de inleiding waaruit ook de goede samenwerking naar voren komt.
Gastenboek
In die biografie schetst Slager dat hij de letter als bouwsteen gebruikt. Met zijn metamorfoses op basis van letters en letterconstructies creëert de uit Groningen naar Kampen getrokken kunstenaar een geheel eigen wereld. Naast dit bioboekwerkje heeft Slager een map gemaakt waarin hij zijn werkprocessen toelicht. Tenslotte ligt er ook nog een gastenboek waarin na de opening al lovende recensies zijn achtergelaten.
Op de eerste verdieping in café Paatje loopt nog de expositie Foto’s uit vergeten oorlogen waarmee de Stadskazerne twee exposities heeft als ware het nog de kunstacademie. Peter en Geraart zijn weer terug op het oude nest met Tekens.
![]()
Peter Slager bekijkt met bezoekers zijn werken in de Nicolaas Plompzaal (foto: Maarten van Gemert)





























