
Hoe ver-zin je het: verwondering
· leestijd 1 minuut AlgemeenElske en Karin de Lange zijn voorgangers bij de Vrijzinnigen Kampen. Hier wisselen moeder en dochter hun gedachten met elkaar uit. Deze maand: Elske.
In mijn leven ervaar ik af en toe dat ik onderwerpen van verschillende kanten aangereikt krijg. Dit jaar vond ik bijvoorbeeld in de bibliotheek in Lelystad bijzondere boeken, waarna ik vergelijkbare boeken uit een erfenis en via leden van Levensbron in handen kreeg.
Deze ervaring heb ik vaker als ik me voor vieringen voorbereid. Er komen als vanzelf verhalen en gedichten op mijn pad, die ik kan gebruiken. De Zwitserse psychiater en psycholoog Carl Jung bedacht daarvoor het woord synchroniciteit. Van synchroniciteit is sprake wanneer gebeurtenissen een zinvol verband op leveren. Synchroniciteit is niet los te zien van nieuwsgierigheid en verwondering.
In teksten die ik onder ogen krijg, zoek ik altijd met een open houding. En soms vind ik iets waardevols, dat mij nieuwe inzichten brengt. Daar kan ik me over verwonderen.
Ook ‘geloven’ vraagt om zo’n open houding. Dan kan je steeds weer geraakt worden en de waarde ontdekken van de mensen en de wereld om je heen. Dit jaar is het thema van het nieuwe activiteitenprogramma van Levensbron Verwondering. En het wordt op verschillende manieren uitgewerkt. We starten direct deze maand bij de mens. Dokter Bert Keizer gaat specifiek in op het thema Ouder worden. Iedereen wil wel oud worden, maar wil je het ook zijn? Wat gebeurt er met je in dat proces?
En dan God: is dat het vertrouwde of toch ook het vreemde? Is God überhaupt kenbaar? Kan je wel over God spreken in mensentaal? Doctorandus Johan de Wit laat ons zien hoe de auteurs van de Bijbel gebruik maken van gewone taal, om te proberen iets over het onzegbare te vertellen. Wil je dit echter kunnen verstaan, dan zal je moeten zoeken naar de symboliek daarin. Dan kunnen oude teksten ons vandaag de dag weer op weg helpen.
Een wonderlijk God, mens en wereldbeeld is te vinden bij de Gnostiek. Deze stroming kwam op in de tijd van het vroege christendom. Met geheel eigen symboliek brachten gnostici God en Christus ter sprake. Gnostiek is in zekere zin een vorm van Mystiek waar de eigen ervaring als een innerlijk weten centraal staat. Aan de hand van veel moderne auteurs komt de Gnostiek tot leven in een lezing door mij.
Tot zover enkele onderdelen van het programma van Levensbron. Op de website www.vrijzinnigkampen.nl vindt u het complete overzicht met beschrijving van de verschillende activiteiten.
Ik geloof dat wie zich nog kan verwonderen, open blijft staan naar deze wereld. En ik denk dat deze samenleving onze verwondering hard nodig heeft om weer leefbaar te worden en tot bloei te komen. Nieuwsgierigheid en verwondering zijn ook hier nodig om een nieuwe weg te vinden. En zoals voor alle nieuwe wegen geldt: de weg ontstaat uit zichzelf, zodra mensen die weg bewandelen. Kom en laat u verwonderen.
Elske de Lange


























